Gebelik (Hamilelik) Haftası Hesaplama

Son adet tarihinizin ilk gününü giriniz:

Hesaplama Sonuçları

Hesaplama sonuçlarınız bu alanda çıkacak.

GEBELİK HAFTASI HESAPLAMA

Yumurtlama döneminin hesaplanması gibi, gebelik haftasının hesaplanması da kimi zaman kadınlar için karışık bir durum haline gelebilmektedir. Hamileliğimin kaçıncı ayındayım? Kaç aylık gebeyim? Kaçıncı ayın içerisindeyim? Hamileliğin kaçıncı ayını bitirdim? gibi sorular her hamile bayanın aklından geçmekte ve de hamileliklerinin kaçıncı ayı içerisinde olduklarına dair varsayımlarda bulunamamaktadırlar. Gebelik döneminde genellikle ay olarak hesaplama yapılmaktadır: Ancak gebelik sürecinde önemli olan ay hesabı değil hafta hesabıdır. 40 haftalık bir dönem olan gebelik döneminin başlangıcı son adet tarihi baz alınarak hesaplanmaktadır. 9 ay 10 gün süren gebelikte son adet tarihi gebeliğin ilk günü olarak kabul edilmektedir. Düzenli olarak adet kanaması gerçekleşmiyorsa gebelik haftası hesap edilirken kesin bir doğum tarihi hesaplamak gebelik döneminde oluşabilecek bir takım durumlardan ötürü imkansız olmakla birlikte, Nagele adı verilen bir kural kapsamında doğum tarihine yönelik ancak tahminler yapılabilmektedir.

Gebelik haftası da bu kurala göre takip edilmektedir. Gebe kalınmasıyla birlikte son adet tarihi itibari ile gebelik haftasının hesabı yapılır. Adet tarihi hatırlanmıyor ise ya da gebe kalınmadan önce düzensiz adetten dolayı kesin bir adet tarihi belirtilemiyor ise, gebelik haftası ultrason ortamında yapılan ölçümler ile hesap edilebilmektedir. Doğumun gerçekleşeceği gün için yapılan hesaplamalar genel olarak normal doğum süreci için geçerli olmaktadır. Çünkü bir takım durumlardan dolayı, gebe kadının sezeryan ameliyat olması veya da erken doğum yapma olasılığı bulunabilmektedir. Hal böyle olunca gebelik haftası da normalden daha az olarak gerçekleşmiş olur. Gebelik süresi boyunca anne karnındaki bebeğin gösterdiği gelişim de doğum haftasının tamamlanmasında değişkenlik olmasına yol açabilmektedir. Gebelik haftanızı sitemizdeki mevcut hesaplama yöntemi ile öğrenebileceğiniz gibi hamile kadınların genellikle ay olarak hesap ettikleri 280 günden oluşan 40 haftayı kapsayan gebelik dönemini aşağıda da bulabilirsiniz.

1 aylık gebelik: 4-5 haftalık
2 aylık gebelik: 8-9 haftalık
3 aylık gebelik: 12-13 haftalık
4 aylık gebelik: 16-17 haftalık
5 aylık gebelik: 20-21 haftalık
6 aylık gebelik: 24-25 haftalık
7 aylık gebelik: 28-29 haftalık
8 aylık gebelik: 32-33 haftalık
9 aylık gebelik: Gebeliğin son ayı olup, 36 haftalık gebelik sürecinin bitimi olarak kabul edilir.

Normal doğum süreci 9 ay 10 gün olarak baz alınsa da hafta hesabında 10 aylık süreç oluşturulmaktadır. 40 haftalık gebelik dönemi 280 güne denk gelmektedir. Unutulmamalıdır ki tahmini doğum tarihi hesaplanırken de bir kaç günlük yanılma payları da olabilmektedir. Gebelik haftası hesaplama sisteminde görüldüğü gibi son adetinizin başlangıç tarihini belirterek gebeliğinizin kaçıncı haftasında bulunduğunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak doğum yapacağınız tarih gebelik süreci içerisinde oluşabilecek bir takım nedenlerden ötürü farklılık gösterebileceğinden kesin tarih olarak düşünülmemelidir.

Yorumunuz