Gebelikte ( Hamilelikte ) Çatlak Oluşumunu Önlemenin Yolları

Hamilelik, kadınların geçirdiği en güzel ve anlamlı dönemlerden biridir. Yeni bir canı dünyaya getirmek onu sağlıklı bir şekilde taşımak büyük emek ister. Bunun yanı sıra annenin bebeği kadar kendini de düşünmesi gerekmektedir. Bu zorlu süreçte en önemli şey, doğru bir gebelik dönemi geçirebilmek için neler yapılması gerektiğini bilmektir.

Anne adaylarının en çok şikayet ettiği durumlardan biri, hamilelik süresince vücutta oluşan deformasyonlardır. İnsan vücudu esnek yapılı olduğu için doğru beslenilmediği ve dikkat edilmediği takdirde vücudun çeşitli bölgelerinde çatlak dediğimiz deformasyonların oluşmasına yol açar.Hamilelikte çatlak oluşumunu önleminin yolları arasında ilk sırayı bol su tüketimi alacaktır. Bu 9 aylık dönemde düzenli bir şekilde su tüketen anne adaylarının %90’ında çatlak oluşumu gözlenmemektedir. Su tüketiminin sadece hayatımızın bu döneminde değil her dönemli büyük önem taşıdığının da altını çizmek gerekir. Önemli noktalardan bir diğeri ise A,E,C vitaminleri açısından zengin besinleri tüketmektir. Özellikle; havuç, kivi, muz, brokoli gibi besinlerin hamilelik boyunca tüketilmesi önerilmektedir.

Hamilelikte egzersizlerin de önemi büyüktür. Doktor kontrolünde düzenli olarak yapılan egzersizler cildin sağlıklı bir şekilde esnemesine yardımcı olur ve çatlak oluşumunu engeller. Tüm bunların dışında daha hızlı ve etkili bir sonuç almak isteyen anne adayları yine doktorun önerisiyle cilt bakım ürünleri kullanabilirler. Ancak; bu ürünleri uygulamadan önce mutlaka alerji testi yaptırılması gerekmektedir.

Yorumunuz