Gebelikte (Hamilelikte) 35. Hafta

Gebelikte 35. Hafta

Hamilelikte 35. Haftada Anne Adayında Olan Değişiklikler Nelerdir?

Gebeliğin 35. haftasında bebek artık doğum pozisyonuna geçti. Bebeğinizin almış olduğu pozisyon idrar torbalarınıza baskı yapabilir. Buna bağlı olarak da anne adaylarının gülme, öksürme, hapşırma gibi reflekslerinde idrar kaçırma problemi olabilir. Bu süreçte sürekli tuvalet ihtiyacı hissedebilirsiniz. Fakat bu durum sebebiyle su içmekten vazgeçmeyin. Aksine daha çok su içiniz. Bu problemi biraz olsun azaltmak için kegel egzersizi yapınız. Pelvis kaslarının gelişmesi bakımından bu kegel egzersizleri oldukça önemlidir.

Bu dönemde pelvisi anne adaylarının rahmi iyice dolduruyor. Aynı zamanda kaburgalarınıza kadar rahminiz baskı yapıyor. Bu nedenle rahminiz geri kalan organları sıkıştırmaktadır. Bunlara bağlı olarak da anne adaylar sık sık tuvalete gitme ihtiyacı, mide ile ilgili sorunlar ve mide yanması hissedebilmektedir.

  1. hafta gebelik döneminden 37. haftaya kadar doktorunuz sizi B grubu bakterisi olan ‘’Streptococci’’ için vajinal ve rektal muayeneye çağırabilir. Genellikle yetişkinler için zararsız olan bu B grubu bakteri, anne adaylarında görüldüğü zaman doğum esnasında bebeğe geçerse kan enfeksiyonu, menenjit veya zatürree gibi önemli sağlık problemlerine neden olabilir.

Anne adaylarının gebelik dönemlerinde %10 -30’unda B grubu bakterisi olabilir. Ama bazen gözden kaçabilmektedir. Eğer bu B grubu bakteri anne adayında mevcutsa doğum esnasında anneye antibiyotik yapılması gerekir. Böylece bebeğin herhangi bir enfeksiyon kapması engellenmiş olacaktır.

Ortalama ve normal bir kiloya sahip anne adayları gebeliğin 35. haftasında almaları gereken ortalama ve sağlıklı kilo 13- 15’tir. Anne adaylarının bazıları bu kilodan az ya da fazla almış olabilirler. Eğer anne adayları kilosu ve boyuna göre ortalamada ise hamilelik boyunca önerilen kilodan fazla almamaya özen gösteriniz.

Hamilelikte 35. Hafta

Gebeliğin 35. Haftasında Bebeğin Kilosu Ve Boyu

Hamileliğin 35. haftasında bebeğinizin kilosu yaklaşık olarak 2500 gramdır. Bu haftada bebeğinizin boyu da poposundan başına kadar uzunluğu 33 cm. Ayaklarından başına kadar olan uzunluğu ise 45 cm.

Gebeliğin 35. Haftasında Bebekte Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

  1. hafta gebelik döneminde bebeğiniz yağ depolamaya devam etmektedir. Özellikle bu haftalarda omuz çevresinde tombulluklar ve boğumlar oluşmaya başlamıştır. Haftada anne adayları yaklaşık 350- 500 gr kilo alırken bebeklerinizde kabaca hesaplanırsa anne adaylarının her hafta aldığı kilonun yaklaşık yarı kilosunu alırlar (180- 250 gr.).

Bebeğiniz bu dönemlerde amniyon sıvısına oranla rahminizin içinde daha fazla yer kaplamaktadır. Bu nedenle de eskiye göre hareketleri daha yavaş ve biraz zor olacaktır. Bu haftalarda bebeğinizin göz rengi bebek mavisi olup doğumdan birkaç hafta sonra değişecektir. 35. haftadan sonra bebeğiniz artık doğuma hazırdır. Halk arasında 7 aylık bebeklerin 8 aylık doğan bebeklere oranla daha çok yaşadığı gibi yanlış bir bilgi vardır. Bilimsel olarak bakıldığı zaman 8 aylık bir bebek 7 aylık bir bebeğe göre hayati fonksiyonları daha da gelişmiştir. Bu da bu bilginin yanlış olduğunu size açıkça kanıtlar.

Gebeliğin 35. Haftasında Anne Adayları İçin Tavsiyeler

Bu dönemlerde anne adayları daha çok doğumun nasıl olacağı konusunda endişe duymaktadırlar. Eğer ki normal doğum şansınız varsa bundan kaçmayınız. Çünkü hem sizin hem de bebeğiniz açısından en sağlıklı yöntem budur. Bunun haricinde epidural şansınız varsa değerlendirebilirsiniz. Anne adaylarının ağrısını epidural azaltmaktadır.

Normal doğum hakkında doğumum ‘’1 gün boyunca sürdü’’ gibi cümleler sizi korkutabilir. Fakat bu durum doğum başlamadan öncesinde endişeyle hastaneye gelip doğumu bekleyenler için geçerlidir. Ayrıca doğum esnasında dışarıda e kadar az insan varsa o kadar az stresli olursunuz.

Yorumunuz