Gebelikte (Hamilelikte) 36. Hafta

Gebelikte 36. Hafta

Hamileliğin 36. Haftasında Annede Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

Gebeliğin 36. haftasında anne adaylarının karınları aşağıya doğru inmiştir. Karnınızın aşağıya inmesi sizin avantajınıza olan bir durumdur. Karnınız aşağıya inmesiyle beraber, nefes almada güçlük, mide yanması gibi belirtiler daha da azalacaktır. Bu durum bebeğinizin artık doğum kanalına girdiğini işaret eder ve doğumun yaklaştığının habercisidir.

Bu haftalarda anne adayları artık bebeklerini hangi yöntemle doğuracaklarını doktorlarından öğreneceklerdir. Normal doğum yapmayı düşünen anne adayları bazen çeşitli nedenlerden dolayı sezaryen doğum yapabilirler. Bu ihtimalde anne adaylarının aklında kalması gerek bir durumdur.

Ayrıca bu haftalarda bebeğiniz vücudunuzu iyice sıkıştırmış durumda o nedenle eskisi gibi yemek yemeyebilirsiniz. Bunun için anne adaylarına az ama sık yemesi önerilir. Bu şekilde anne adayları kendileri ve bebekleri için gerekli olan enerjiyi alacaklardır.

Yine bu dönemde anne adaylarında bebeklerinin mesanelerine yaptıkları baskı nedeniyle sık idrara çıkma görülmektedir. Bebeğiniz doğum kanalına girdiği için 36. hafta gebelik döneminde kasıklarınız ağrı hissi artmaktadır.  Daha önceki haftalar nazaran bu hafta itibariyle nefes alış verişiniz düzene girecektir. Bunun nedeni ise karnın aşağıya inmesiyle akciğerler üzerine yapılan baskının azalmasıdır.

Bu haftalarda gerçek doğum sancıları dışında yalancı doğum sancıları görülmektedir. Yalancı olan bu doğum sancıları çok şiddetli olmayıp aynı zamanda düzensizdir. Eğer ki bu dönemde suyunuz ile birlikte amniyon sıvısının geldiğini düşünüyorsanız ya da iç çamaşırınızın üzerinde kan varsa hiç vakit kaybetmeden hemen doktorunuza başvurunuz. Bunun haricinde doktorunuza başvurmanız gereken konular arasında aşırı karın ağrısı ve bebek hareketlerinde azalma durumları vardır.

Bu dönemlerde anne adayları en ufak bir şeyin bebeklerine zarar vereceğini düşünmektedir. Örneğin; parfüm deodorant gibi kokular. Eğer bu kokular kaliteli olursa ve az miktarda kullanılırsa bebeğinize herhangi bir zarar vermemektedir.

36. hafta gebelik

Gebeliğin 36. Haftasında Bebeğin Kilosu Ve Boyu

Hamileliğin 36. haftasında bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor. Boyu konusunda çok fazla bir değişiklik olmasa da bu hafta bebeğiniz kilo alıyor. Bebeğinizin kilosu yaklaşık olarak 2750 gram kadar oldu. Boyu ise ortalama 45-50 cm arasında değişmektedir.

Gebeliğin 36. Haftasında Bebekte Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

Bebeğiniz boy ve kilo olarak yeterince büyüdüğünden dolayı doğum pozisyonunu almışlardır. Bu haftadan sonra nadirde olsa doğum pozisyonu değişiklik gösterebilir. Doktorunuz, bebeğinizin pozisyonu makat geliş şeklinde ise doğum şekliniz hakkında sizinle konuşacaktır.

  1. hafta gebelikte bebeğinizin yanakları artık iyice tombullaştı. Çünkü bu hafta bebeğinizin yüzünde yağ depolandı ve yüzündeki buruşukluklarda böylece kayboldu. Bu hafta dudakları gelişti ve sertleşti. Artık meme emme kasları da gelişti ve büyük çoğunlukla organlarının tamamı gelişti. Bebeğiniz doğuma hazır konumdadır.

Bebeğinizin kafatası oldukça yumuşaktır. Bu doğum esnasında bebeğinizin rahminizden kolayca geçmesini sağlamaktadır. Bebeğiniz dünyaya geldiğinde kafasının üstü açıktır ve 1 yıl içerisinde beyin gelişimini tamamlar.

Gebeliğin 36. Haftasında Anne Ve Baba Adaylarına Tavsiyeler

Anne adayları bu dönemde her zaman olduğundan daha duygusaldır. Bu nedenle baba adayları anne adaylarıyla daha çok ilgilenmelidirler.

Anne adayları bu dönemde aldığı kilolardan zaten rahatsızlık duymaktadır. Baba adayları bu konuda anne adaylarına şakalar yapmamalı onları anlamaya çalışmalıdırlar.  Baba adayları, anne adaylarına çok güzel olduklarını ve çok çekici olduklarını sürekli söylemeleri gerekir.

  1. hafta hamilelik döneminde karnın aşağıya inmesiyle sırt ve bel ağrıları devam eder. Bu nedenle baba adayları anne adaylarının zor ve ağır işler yapmasını engellemek ve anne adaylarına her konuda yardımcı olmalıdırlar.

Yorumunuz