Gebelikte (Hamilelikte) 37. Hafta

Gebelikte 37. Hafta

Hamileliğin 37. Haftasında Anne Adaylarında Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

Gebeliğin 37. haftasında vajinal akıntıda artış ve düzensiz aralıklarla sancılar görülmektedir. Eğer vajinal akıntıda az miktarda da olsa kan görüldüyse doğumunuza kısa süre kalmış demektir. Fakat iç çamaşırınızda ki kan oranı fazla ise hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

Anne adayları karınlarının artık iyice ağırlaşması ve büyümesiyle çok yorulurlar. Aynı zamanda bu nedenden dolayı sancıları artmaktadır. Sancıların artması ve karnın büyümesi anne adaylarının uykularının bölünmesine ve uyuma güçlüğü çekmelerine neden olmaktadır. Bu dönemde anne adayı bebeğinin karnında ki hareketlerini sıklıkla takip etmelidirler. Eğer bebeğinizin hareketlerinde normalden farklı bir durum varsa bunu doktorunuza bildiriniz. Bebeğiniz artık iyice büyüdüğü için eskisi kadar hareket etmemesi, yavaş hareket etmesi normal bir durumdur.

  1. hafta gebelik döneminde anne adayları çok ilginç ve garip rüyalar görmektedirler. Bebek heyecanı, hamilelik ilgili endişeler anne adaylarının tuhaf rüyalar görmesine yol açabilir. Uykuya dalma sürenizin kısalması ve rahat bir uyku uyumak için anne adayları uyumadan önce ılık bir duş almalı ve bir bardak süt içmelidirler.

İlk kez annelik duygusunu tadacak olan anneler doğumun başlaması konusunda endişeler yaşayabilirler. Hatta yolda hastaneye yetişmeden doğum yapacaklarını sanmaktadır. Endişelenmenize gerek yok. Doğum olayının gerçekleşmesi için rahim ağzının 10 cm kadar açılmalıdır. Sancılarınız başladığı esnada en fazla 1 saat içerisinde 1 cm açıklık olmaktadır rahim ağzında. Bu nedenle ilk kez doğum yapacak annelerin rahimlerinin tam olarak açılması 10 saat kadar sürer.

Artık hamileliğinizin 37. haftasından itibaren ev işlerini de yapmayı bırakmalı kendinizi çok yormamalısınız. Bu haftayla birlikte doğum çantanızı hazırlamanız gerekir. Doğumdan önce çantanızın hazır olması size kolaylık sağlar. Çünkü doğum esnasında çantaya neler koyacağınızı karıştırabilirsiniz.

37. hafta gebelik

Gebeliğin 37. Haftasında Bebeğin Kilosu Ve Boyu

Hamileliğin 37. haftasında bebeğinizin kilosu yaklaşık olarak 3000 gramdır.  Boyu ise poposundan başına kadar 35 cm. Ayaklarından başına kadarsa 50 cm. Bu değerlerin daha çok ya da daha az olması bebeğinizin genetik durumuna göre değişmektedir.

Gebeliğin 37. Haftasında Bebekte Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

Artık bu haftada itibaren bebeğiniz her an dünyaya gözlerini açabilir. Fakat gelişimi henüz tamamlanmamıştır. Bebeğinizin gelişimi dünyaya geldikten sonra da devam etmektedir. Bu haftalarda diğer haftalara oranla yağ dokusu daha az gelişmektedir. Bebeğiniz doğuma hazır olsa d içerde geçireceği 1 gün bile onun için faydalıdır.

Sinir sistemi ve beyin hücreleri hızla gelişimini sürdürüyor. Bebeğinizin ayak ve el koordinasyonu gelişmiştir. Bir şeyleri tutabilir ya da bırakabilir. Saçları gün geçtikçe uzamaya devam etmektedir. Bu dönemde amniyon sıvısı azalmış ve bebeğinizin kilosu arttığı için bebeğin hareketlerinde azalma olmaktadır. Ancak tamamen hareketsiz kalmaz. Eğer bebeğinizin hareketlerini hissedemiyorsanız hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Gebeliğin 37. Haftasında Anne Ve Baba Adayları İçin Tavsiyeler

Bu dönemde anne adaylarının rahim ağzı iyice genişler ve yumuşar. Bu yüzden anne adayları ağır işler yapmamalıdır. Baba adayları günlük işlerde ve herhangi bir mutfak işinde anne adaylarına yardımcı olmalıdır. Baba adayları unutmasın ki bu dönemde anne adayları zorlayıcı hareketlerden kaçınmalıdır.

 

Yorumunuz