Gebelikte (Hamilelikte) 38. Hafta

Gebelikte 38. Hafta

Hamileliğin 38. Haftasında Anne Adayında Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

Gebeliğin 38. haftası anne adaylarının en sevmediği haftalardan birisidir. Bu haftada anne adayları bebeğin büyüyüp kilo almasıyla birçok zorluk çekmektedir. Daha öncelerde anne adaylarının hissettiği kasılmalar bu dönemde ciddi boyutta anne adayına rahatsızlık vermektedir. Çünkü bu kasılmalar artık hem ağır hem de çok sık olmaya başlamıştır.

Ortalama olarak bir kasılmanın süresi 45 ya da 50 saniyedir. Anne adayları on dakikada toplamda 3 veya 4 kez bu kasılmaları yaşamaktadır. Bu kasılmalar ilerleyen zamanlarda sıklaşması ve artması anne adaylarının doktorlarına daha sık başvurmasına neden olmaktadır. Anne adaylarının karnına dışarıdan dokunan birisi bile bu kasılmaları fark edebilmektedir.

  1. hafta gebelik döneminde anne adaylarının doğum yapma ihtimalleri çok yüksektir. Bu nedenle anne adayları bu haftalarda sık sık doktorlarına başvurmalıdırlar. Halk arasında su gelmesi olarak bilinen bu olay bu hafta her anne adaylarının başına gelebilir. Bu olay karşısında anne adayları hiç vakit kaybetmeden hemen doktorlarına haber edip hastaneye gitmelidirler.

Anne adayları hamileliğin sonlanmasına yakın olan bu iki haftada bebeği için hazırlık yaparak geçirmelidir. Ayaklarınızda ve ellerinizde hala şişlikler devam etmekte. Fakat şişlik bir anda oluşmuş ya da hiç şişlik yoksa hemen doktorunuza başvurunuz. Ani kilo alma, alt karın bölgesinde ağrı, ateş, baş dönmesi, ani şişkinlik gibi belirtiler varsa preeklampsiden şüphelenilmelidir. Hamile anne adaylarının %5’inde preeklampsi ortaya çıkmaktadır. Bu sorun doğuma az kalan dönemde ortaya çıkmakta ve genelde hafif olarak atlatılmaktadır.

38. hafta gebelik

Gebeliğin 38. Haftasında Bebeğin Kilosu Ve Boyu

Hamileliğin 38. haftasında bebeğinizin kilosu yaklaşık olarak 2800 gram ile 2900 gram arasında değişmektedir. Bebeğinizin boyu ise bu hafta yaklaşık olarak 48 cm.

Gebeliğin 38. Haftasında Bebekte Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

  1. hafta gebelikte anne adaylarının karnında ki bebekler doğmak için iyice sabırsızlanmaktadır. Bebekte olan bu sabırsızlığın anlamı da bebeğin daha çok hareket etmesidir. Bebeğinizde ki hareket artışına oranla anne adaylarının sancıları da artmıştır. Bebeğiniz her geçen gün büyüdüğü için artık anne adayının karnına sığamaz hale gelir. Böylece de anne adaylarının kasılmalarının artmasına neden olur.

Bebeğiniz hızla gelişimine devam ederken anne adayları da doğum için gerekli işaretleri beklemektedir. Anne karnında bebeğinizi dış etkenlerden koruyan ve cildini kaplayan lanugo tüyleri bu hafta içerisinde tamamen dökülmektedir. Fakat bazen bebeğiniz dünyaya geldiğinde alnında, boynunda veya omuzlarında bu tüylerin kaldığı görülebilmektedir. Bunun dışında anne karnındaki bebeği koruyan ve besleye amniyon sıvısı ve verniks adı verilen krem şeklindeki sıvının bir kısmı kaybolur bir kısmı da doğumdan sonra bebeğin cilt yüzeyinde bulunmaktadır.

Doğumdan önceki dönemde verniks ve lanugo tüylerinin bir kısmı mekonyum olarak bağırsaklara katılmaktadır. Mekonyum, bebek dünyaya geldikten sonra meydana gele ilk bağırsak hareketi ve bebeğinizin vücudundan çıkardığı siyah ile yeşil karışımı olan ilk maddeye verilen addır. Mekonyum içerisinde aynı zamanda bebeğin pankreas, safra kesesi, böbrek ve karaciğerinden gelmiş olan ölü doku ve hücreleri de kapsar. Anne karnında olan bebek atıklarının çoğunu böbreklerinden atabilse de tam anlamıyla fonksiyonlarını doğumdan sonra kazanacaktır.

Gebeliğin 38. Haftasında Anne Ve Baba Adayları İçin Tavsiyeler

Eğer anne adaylarının doğumları planlı değilse bu kafasını karıştırabilir. Bu sorunlar arasında ‘’Doğum için gittiği hastanede yer olacak mı, hastane anneyi kabul edecek mi?’’ gibi sorunlar bulunmaktadır. Bilinmesi gerekir ki ne özel ne de devlet hiçbir hastane doğum için gelen anne adayını geri çeviremez. Eğer hastanede yer yoksa bile size doğum için yer bulmak zorundadır.

Doğum esnasında baba ve anne adayı da sakin olmaya çalışmalıdırlar. Hastanede anne adayı çok güvenlidir. Devlet hastanelerinde doğumla ilgili çok haber verilmemektedir. Ancak ters giden bir şey olduğunda sizi bilgilendirmek zorundadırlar.

Yorumunuz