Gebelikte (Hamilelikte) 39. Hafta

Gebelikte 39. Hafta

Hamileliğin 39. Haftasında Anne Adaylarında Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

Gebeliğin 39. haftasında anne adayı doğum ne kadar sorunsuz ve hızlı olursa doğum sonrası o kadar çabuk toplanacaklarını düşünmektedirler. Fakat doğum ne kadar sorunsuz ve hızlı olsa bile doğum sonrası dönemde iyileşmek epey zaman alabilir. Anne adayları doğum sonrası hızlı bir şekilde kilo vermektedirler. Doğumdan sonra hemen eski kilolarına geri dönmeseler de 6 kilo kadar zayıflamaktadırlar. Yine vücudunuzun eskisi kadar gergin olması ise baya zamanınızı alabilir. Yani bu hafta daha çok gebelik sonrası dönemi düşünmekle geçmektedir.

Bu hafta meydana gelecek fiziksel konular arasında ise her an doğum yapabilirsiniz. Bu dönemde telaşa kapılmayınız. Çünkü bu haftaya kadar sabırla ve başarıyla geldiniz. Anne adayları bu haftadan sonra da sabırlarını ve sakinliğini korumalıdırlar. Çünkü en geç iki haftaya bebeğiniz artık kucağınızda olacak. O güzeller güzeli bebeğinizi kucağınıza aldığınız zaman ne kadar başarılı bir anne olduğunuzu anlayacaksınız.

  1. hafta gebelik dönemiyle birlikte az miktarda kanama olduğunda, suyunuz geldiğinde, bebeğinizin hareketlerinde azalma olduğunda ya da herhangi bir normal dışı durumla karşılaştığınızda hemen doktorunuza başvurunuz. Doğum eylemi tam anlamıyla başlamasa dahi bu belirtilerin varlığı çok ciddidir.

Bu hafta bebeğinizin büyümesiyle birlikte rahim içerisinde hareketlerinde yavaşlama görülecektir. Bu nedenle bu dönemlerde sıklıkla anne adayları bebeklerinin hareketlerini saymalıdır. 39. haftadan itibaren bebeğinizin pozisyonu ve durumunu öğrenmek için doktorunuz sizi rahimden muayene edecek ve açılma durumuna bakacaktır. Doktorunuz yine bu dönemde muayene ve bazı test sonuçlarına bakarak gebeliğin devamı konusunda sizi bilgilendirecektir.

Anne adayları artık gebeliğin son günlerinde kendisini son derece rahatsız ve oldukça ağır hissetmektedir. Bununla birlikte bu dönemde şiddetli kasılmalarınız olabilir. Kabızlık ve mide yanması gibi şikâyetleriniz devam etmektedir. Bu dönemde lifli gıdalar tüketmeli ve bol bol su içmelisiniz.

gebelikte 39. hafta

Gebeliğin 39. Haftasında Bebeğin Kilosu Ve Boyu

Hamileliğin 39. haftasında bebeğiniz daha çok kilo almaktadır. Yaklaşık olarak bebeğiniz bu dönemde 3200- 3250 gramdır. Başından ayaklarına kadar boyu ise yaklaşık olarak 51 cm.

Gebeliğin 39. Haftasında Bebekte Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

Eğer bebeğinizde herhangi bir sorun yoksa sizin dünyanıza gelmek için normal şartlarda baş pozisyonu ile doğum kanalına girerler. Bebeğinizin bağışıklık sistemi tam anlamıyla gelişmediği için anneden plasenta aracılığıyla antikorları almaya devam ederler. Doğumdan sonra ilk 6 ay boyunca bu antikorlar sayesinde bebeğiniz bazı hastalıklara karşı korunacaktır. Bu sırada bebeğiniz anne sütü ile Ig A yani bazı antikorları almaya devam ederler. Anne sütü bebeğinizin beslenmesi ve hastalıklara karşı korunması bakımından oldukça önemlidir.

Bu dönemde erkek bebeklerin testislerinin torbalara indiğini ultrasonda görebilirsiniz. Ultrasonda bebeğinizin testislerinin torbalara indiği gözlenmediyse doğumdan sonra bebeğiniz bir çocuk doktoruna muayene edilmelidir. Tamamen lanugo tüyleri dökülmüştür. Cilt üzerindeki verniks deriden dökülmekte ve artık tırnakları iyice uzadı ve hatta parmak uçlarını geçti. Göbek kordonu 1-2 cm kalınlığında ve yaklaşık olarak 55 cm uzunluğundadır. Yağ depolamaya devam ederler.

Gebeliğin 39. Haftasında Anne Ve Baba Adaylarına Tavsiyeler

 Bu son haftalarda babalara daha çok görev düşmektedir. Öncelikle hamileliğin başından beri anne adayının muayene olduğu doktoru ve hastaneyi bilmesi gerekir. Çünkü baba adayı, anne adayını suyu geldiğinde ya da kanması olduğunda hastaneye yetiştirmekle görevlidir. 39. hafta gebelikte baba adayları anne adaylarını yalnız bırakmamalıdır. Baba adayının anne adayının yanında olması anne adayına destek ve moral vermektedir.

Yorumunuz