Gebelikte (Hamilelikte) 40. Hafta

Gebelikte 40. Hafta

Hamileliğin 40. Haftasında Anne Adayında Olan Değişiklikler Nelerdir?

Gebeliğin 40. haftasına kadar anne adayları bebeklerini sağlıkla taşıdılarsa artık bu hafta gebeliğin son haftasıdır. Anne adayları bu hafta her an doğum yapabilirler. O yüzden hazırlıklı ve hazır olmaları gerekir. Halk arasında doğumun başlaması nişan diye bilinen amniyon sıvısının gelmesiyle anlaşılmaktadır. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden hemen doktorunuza gidiniz. Doktor anne adaylarının rahim ağzı genişliğine bakarak ona göre doğum zamanını ayarlayacak ve doğum eylemini de başlatacaktır.

Anne adayları tabi ki de zahmetli ve zor zamanlar geçirecektir. Hatta doğum sırasında acılar da çekebilmektedir. Fakat doğum eylemi gerçekleştikten sonra kucağınıza bebeğinize alan anne adayları hem 40 haftalık gebelik sürecini hem de doğumda çekilen zorlukları ve sıkıntıları anında unutacaktır.

Doğum anının başlamasıyla birlikte anne adayları doğumhaneye alınırlar. Burada doktor anne adaylarının ilk muayenesiyle birlikte rahim açıklığını belirler. Ultrason muayenesi yapılarak bu aşamada bebeğinizin son durumuna bakılır ve bebeğinizin boyu ve kilosu gibi bilgiler alınır. NST denilen bir cihaz ile anne adaylarının kasılma sıklığı ve bebeğinizin kalp atışları incelenir. Bu bilgiler doğrultusunda anne adaylarının eğer normal doğum yapmaları bir sorun olacaksa sezaryen şeklinde doğum yapılabilir. Ama ortada herhangi bir sorun yoksa anne adayları periyodik şekilde kontrol edilme koşuluyla bir başka odaya yerleştirilmelidir. Doğum ise rahim istenilen açıklığa ulaştığında gerçekleşecektir.

Doğumla ilgili olarak anne adayları sarkma ya da vajinanın genişlemesi konusunda endişeye düşebilir. Ancak başarılı gerçekleşen bir doğum ile bu gibi problemlerin yaşanması neredeyse olanaksızdır.

gebelikte 40. hafta

Gebeliğin 40. Haftasında Bebeğin Kilosu Ve Boyu

Hamileliğin 40. haftasında anne karnında bulunan bebeğin kilosu ve boyu da değişmez. Bu bilgiler doğumdan sonra bebeğin boyu ve kilosu ile aynıdır. Bu hafta bebeğinizin kilosu yaklaşık olarak 3400- 3500 gram kadardır. Boyu ise 49 cm dolaylarındadır. Bebeğinizin ağırlığı gayet normaldir ve sağlıklı olarak dünyaya gözlerini açmak için hazırdır artık.

Gebeliğin 40. Haftasında Bebekte Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

Bebeğiniz artık anne rahminde rahatsız ve sıkışık bir durumdadır. Hem anne adayının hem de bebeğin bu dönemde rahat olma şansı bulunmamaktadır. Bebeğinizin doğuma hazır olduğunu ultrasonda net bir şekilde görebilirsiniz.

Bu hafta baba ve anne adayları büyük olasılıkla uzun zamanlardır yollarını bekledikleri bebeklerini artık kucaklarına alabilirler. Böylece zaman zaman zor,  heyecanlı, gergin, yorucu ama umut dolu bir yolculuk sona ermiş olacak. Bebeğiniz anne karnında sıkışık bir pozisyonda olmaktan sıkılmış ve bir an önce baba ve annesiyle karşılaşmayı sabırsızlıkla beklemektedir.

Gebeliğin 40. Haftasında Anne Ve Baba Adaylarına Tavsiyeler

Haftalardır beklenen bu heyecan dolu an artık geldi çattı. 40 hafta süren gebelik dönemi nasıl anne adayları için zorlu ve sıkıntılı geçti ise bu durum baba adayları içinde zorlu ve heyecanlı geçmiştir. Baba adayları bu hafta bebeğin her an gelme ihtimaline karşı hazırlık olmalıdırlar ve öncelikle kendileri sakinliğini koruyarak anne adaylarını sakinleştirmelidirler. Baba adayları, anne adaylarının kanması ya da suyu geldiği zaman hiç vakit kaybetmeden yola çıkması gerektiği gibi aynı zamanda gereken durumda hastaneyi ve anne adaylarının doktorunu arayarak onlara bebek ve anne hakkında bilgi vermelidirler.

Sona gelinen bu doğum anında hastaneye götürülmek için hazırlanan bebek çantasıyla birlikte tetkik, rapor ve tahlil sonuçları da yanlarında götürülmelidir. Bebeğin ve anne adaylarının doğum sonrası ortaya çıkacak sorunları ve ihtiyaçları için baba adayı hazırda beklemelidir.

Yorumunuz