Gebelikte (Hamilelikte) 41+ Hafta

Gebelikte 41+ Hafta

Hamileliğin 41+ Haftasında Annede Olan Değişiklikler Nelerdir?

Gebeliğin 41+ haftası vücudunuz doğuma hiç olmadığı kadar hazırdır. Bu dönemde siz endişe içerisinde olabilirsiniz. Bebeğim neden hala gelmedi diye. Fakat telaş yapılacak bir durum söz konusu değil. Bebeklerin bazıları 41 ya da 42. haftada dünyaya gelmektedir. Nasıl erken doğum mevcutsa bazı bebeklerde miadını doldurduktan sonra dünyaya gözlerini açarlar.

Kimse doğum eylemini başlatan faktörü tam olarak bilmemektedir. Birçok faktörün bir düzenle bir araya gelmesi sonucu oluştuğu bilinmektedir. Bu olay fetüsle başlayıp anne adayının beyni kimyasal hormonlar salgılamasıyla devam eder. Öncellikle doğumun başladığı ‘’nişan gelmesi’’ denilen olayla olmaktadır. Bununla birlikte kırmızı ya da pembe renkli mukuslu bir akıntı fark edersiniz. Sonrasında ıkınmalar, kramplar ve kasılmalar takip eder, sonrasında bunlar yoğunlaşır ve düzenli ve sık bir hal alır.

41+ hamilelik döneminde bebeğinizin hareketlerinde yavaşlama meydana gelmektedir. Bebeğiniz yeterince büyüdüğü için rahminizde ki alanı da azalmıştır. Bu nedenle hareketleri de yavaşlamaktadır. Ayrıca bebeğiniz pelvise yani doğum kanalına girdiği ve başı idrar kesenize baskı uyguladığı için daha sık idrara çıkma hissi duyarsınız. Buna bağlı olarak da hapşırma veya öksürme gibi durumlarda idrarınızı kaçırabilirsiniz. Bunun için iç çamaşırınızın içerisine bir pet yerleştiriniz ve kegel egzersizlerini uygulayınız.

Doğumunuzun gecikmesinin bir nedeni de rahim ağzının açılması ya da incelmesinin çok yavaş olmasıdır. Bazı kadınlarda rahim ağzı incelmesi yavaş gerçekleşmektedir. Bu haftalarda anne adaylarının karşılaşacağı durumlardan birisi de ishal ya da bulantıdır. İshal olmanızın nedeni bağırsaklarınızın doğum için gevşemesiyle alakalıdır.

Bebeğinizin geç gelmesiyle birlikte rahmin rektuma yaptığı baskı ile rektum damarları şişer ve acı hissi verir. Hemoroit olabilirsiniz. Anüs bölgesinde ki ağrıyı azaltmak için ılık oturma banyoları yapabilirsiniz. 15 ya da 20 dakika. Doktorunuza danışmadan herhangi bir hemoroit ilacı kullanmayınız.

Karnınız ve bebeğinizin büyümesiyle bu dönemlerde fazla enerji harcıyor ve çabuk yoruluyorsunuz. Artık yataktan kalçalarınızı kaldırmak bile zor oldu. Bunun için kalçanız yukarda olacak şekilde uzanmayı denemelisiniz.

gebelikte 41. hafta

Gebeliğin 41+ Haftasında Bebekte Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

Gerçek doğum tarihinde dünyaya gelen bebekler sadece %5’lik bir dilimdedir. Bebeklerin %50’sinden fazlası anne karnında daha fazla kalmaktadır. Onuncu ayın ortalarına kadar orada kalabilirler. Bebeğiniz gecikmiş değil doğum tarihini ertelemiştir. Anne karnından sonra dışarıdaki dünyada yaşamını sürdürmesi için endokrin sisteminin stres hormonlarını üretmesi lazımdır.

Gebeliğin 41+ Haftasında Anne Ve Baba Adaylarına Öneriler

Hamileliğin 41+ haftasında doğumun gecikmesiyle ilgili çeşitli endişelere kapılabilirler. Ancak bu dönemde stresten uzak durmalı ve başka şeylerle meşgul olmayı denemelisiniz. Hamileliğinizin son günlerinin keyfini sürmeye bakınız, aşırı stres altına girmeyiniz.

Anne adayları eğer kendilerini enerji dolu hissediyorsa yorucu olmayan yürüyüşler yapabilirler. Arkadaşlarıyla sohbet edip heyecanlarını paylaşabilirler ya da bebekleri için alış verişe çıkabilirler.

Bu dönemde ise baba adaylarına büyük görev düşüyor. Annelerin duygusallıklarını anlamaya çalışın ve ona destek olun. Anne adayını rahat ettiriniz. Bebeğin geç gelmesiyle ilgili akrabalarınız veya arkadaşlarınızın telefonuna eşiniz yerine siz cevaplayınız. Olabildiğince onu bu konu hakkında konuşmaktan ve bu konuyu düşünmekten uzaklaştırınız.

 

 

Yorumunuz