Gebelikte (Hamilelikte) Saç Boyama

Saç boyası kapsamında piyasada birçok ürün satılmaktadır. Bu ürünlerin çoğunda da karışımı değişen kimyasal maddeler bulunmaktadır. Ancak bilinen yanlış inanış şudur ki, saç boyalarındaki kimyasallar, saç tellerinden emilerek değil, kafa derisinden emilerek vücuda geçmektedir. Bu nedenle saç boyatılırken, saç derisini içerecek şekilde boyatmaktansa, yüzeysel boyama stilleri kullanmak kimyasal madde geçişini önlemek anlamına gelecektir. Saç boyama dışında, kimyasal saç düzleştirmeleri, röfle gibi işlemlerde de aynı maddeler kullanıldığından, bu işlemler hamilelik sonrasına ertelenmelidir.

Bunların yanı sıra günümüzde kullanılan saç boyalarında toksik maddelerin oranları daha da azaltılmış olduğundan, boyama esnasında bebeğe zarar verecek kadar toksik maddenin kana geçemeyeceği araştırmalarla sabittir. Ancak yine de bir miktar da olsa risk bulunmakta olduğu bildirilmiştir.

Bu konuda uzmanların hamile kadınlara ve anne adaylarına bazı önerileri olmaktadır. Bunların başında, saç boyama işlemini ilk 3 aydan sonraya ertelemeleri gelmektedir. Saç boyası uygulanırken, kafa derisine mümkün olduğunca temas ettirilmemeli, boyayı uygulayan kadın hamile ise de mutlaka eldiven kullanmalıdır.

Saç boyaları içerisinde bulunan amonyak gibi maddelerin havaya ağır metaller şekliyle geçtiği bilindiğinden, nefes yoluyla vücuda alınmamaları için, boyama yapılan ortam sıklıkla havalandırılmalı ya da içeriğinde amonyak olmayan saç boyaları tercih edilmelidir. Öte yandan uzun süreli boyalardan ziyade, saçta kısa süre kalan boyalar tercih edilmelidir. Zira boyanın kalıcılığını sağlayan madde olan fiksasyon, boyanın kendisinden daha zararlıdır.

Bazı saç boyası satıcılarının, kendi boyalarının bitkisel olduğunu söylemelerine de inanmamalısınız. Bitkisel kaynaklı bile olsa, mutlaka içinde bazı kimyasal madde bulunmaktadır. Zira saç boyaları Sağlık Bakanlığı’nın denetimi dışında oldukları için, içindeki maddeler tam anlamıyla bilinemez.

Verilen bilgiler ışığında, kontrollü ve dikkatli olarak saç boyamasında bir sakınca yoktur. Gebelik, bayanların fiziksel durumlarını ilgilendirdiği kadar, ruhsal durumlarını da ilgilendirdiğinden, kendilerine bakmaları, gönül rahatlığı ile makyaj yapmaları başta psikologlar tarafından da önerilmektedir.

 

Yorumunuz